انتخاب صفحه

در صورتی که قصد دارید بار بیشتری از حد مجاز تعیین شده از طرف شرکت هواپیمایی با خود حمل کنید بهتر است به جای پرداخت هزینه اضافه بار از فریت بار استفاده نمایید. فریت بار روشی است که حمل محموله تا کشور و شهر مقصد را با هزینه پایین تر میسر می کند.

✳️ شما می توانید خود شخصا تمام مراحل را انجام دهید و یا اینکه با یکی از شرکت های باربری کار کنید.

⬅️ مراحل فریت بار

1- مراجعه به دایره فریت در فرودگاه امام  چند روز قبل از تاریخ حرکت خود و گرفتن اجازه ورود بار به محوطه از مسئول فریت

2- بردن بار به دایره ارزیابی گمرک و انجام تشریفات گمرکی

بخش گمرک و باربری شبیه بانک با باجه هایی هست که به یکی از اونها مراجعه می کنید و فرم های مربوط را تحویل گرفته و مشخصات فردی را پر می کنید و در کنارش محتویات بار را به صورت کلی اعلام می کنید.

3- گرفتن پته سبز گمرکی و مراجعه به دفاتر شرکتهای حمل و نقل بار هوایی در بیرون از فریت جهت گرفتن بارنامه و تگ بار

4- مراجعه به دایره فریت جهت چسباندن تگ بار برروی کالا و اتمام کار.

✳️ نرخ بار

نرخ بار بستگی به میزان وزن بار و حجم بار و ایرلاین حمل کننده دارد و به صورت معمول در وزن های 45 ، 100، 250، 500 و 1000 کیلو گرم شامل مقداری تخفیف می شود.

معمولا هزینه انتقال چیزی بین 2 دلار تا بالاتر از 5 دلار برای هر کیلو بار است. هر چه بار شما بیشتر باشد، هزینه هر کیلو بار کاهش می‌یابد.

همچنین به منظور استفاده از نرخ بهینه بار برای مسافر، از نقطه شکست استفاده می شود که در نزدیکی های نقاط تخفیف می باشد. به عنوان مثال نقطه شکست قیمت در نرخ 100 کیلو، 84 کیلو می باشد. به این معنا که برای بار های 84 کیلو و به بالا نرخ 100 کیلو گرم و وزن 100 کیلو گرم محاسبه می شود.

✳️ وزن حجمی

وزن حجمی یا ابعادی، وزنی است که خطوط هوایی با توجه با ابعاد و حجم بسته برای مرسولات هوایی تعیین میکنند. چرا که عامل محدودیت در هواپیما علاوه بر وزن، حجم کالا هم می باشد و برای کالاهایی که چگالی کمی دارند و حجم بیشتری نسبت به وزنشان دارند وزن حجمی ملاک قرار میگیرد. به طور نرمال وزن یک متر مکعب فضای هواپیما 166.66 کیلو گرم محاسبه می شود.

برای محاسبه وزن حجمی فریت بار، طول، عرض و ارتفاع به سانتیمتر کارتن ها را در هم ضرب کنید و عدد به دست آمده را تقسیم بر 6000 کنید . عددی که به دست می آید وزن مناسب برای کارتن را نشان میدهد و به هیچ وجه نباید وزن کارتن از این عدد کمتر شود، چون در این صورت بار شما حجمی حساب شده و باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

✳️ به دلیل اینکه چندین مرتبه بار شما در مسیر جابه جا خواهد شد و احتمال آسیب دیدن وجود دارد، مهمترین نکته برای فریت، بعد از انتخاب وسایلی که قصد بردن آنها را  دارید، نحوه بسته بندی است. برای بسته بندی بهترین کار استفاده از کارتن های محکم و 5 لایه است. همچنین توصیه می شود وسایل شکستنی را داخل سلفون های حباب دار قرار دهید تا با فشاری که موقع بسته بندی و قرار گرفتن کارتن ها کنار هم پیش می آید کمترین آسیب را ببینند.

⁉️ برخی از کالاهای ممنوع

ارسال برخی از وسایل به دلیل اینكه برای ایمنی هواپیما خطر ایجاد می كند ممنوع می باشد، از قبیل: عطر، ادكلن، اسپری، شامپو، نرم كننده ها، مواد آرایشی، الكل، شربت، آبلیمو، سركه، ترشیجات

خروج اشیاء عتیقه، آثار هنری اصیل، كتابهای خطی و چاپ سنگی، قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتور و مصنوعات طلا و نقره، سنگهای قیمتی، ارز، ریال ایران، تابلوهای نقاشی اصل، قالی و قالیچه دستبافت عتیقه و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی نیز ممنوع است.

✳️ توصیه هایی جهت صرفه جویی در هزینه های حمل بار

– با توجه به تعریف وزن حجمی، حتی المقدور از ارسال کالاهایی که  چگالی کمی دارند (وزن حجمی آنها کمتر از167کیلو بر مترمکعب می باشد) در تعداد بالا پرهیز کنید.

– بسته بندی کالا ها را به گونه ای انجام دهید که با حداقل تعداد کارتن بتوانید حداکثر وزن بار را در آن جای دهید تا از اضافه شدن وزن حجمی به بار جلوگیری کنید.

– تا جایی که می توانید وزن بار را به نقاط تخفیف قیمت مانند 45 کیلو، 100 کیلو و … نزدیک کنید.

#فریت #فریت_بار #اضافه_بار

 ?? تشکل ایران – ایتالیا

 telegram.me/linguaitaliana