چرا ایتالیا؟

تا به حال از خود پرسیده اید چرا تعداد بسیار زیادی از دانشجویان، ایتالیا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند؟ واقعاً چه چیز ایتالیا را از باقی کشورها در اروپا متمایز می نماید؟ با ما همرا شوید تا از دلایل اصلی که دانشجویان را برای انتخاب ایتالیا به عنوان مقصد تحصیلی آینده ی خود ترغیب می کند، صحبت کنیم.

دانشگاه‌های ایتالیا، به گواهی بنیاد‌های بین‌المللی رده‌بندی آکادمیک مانندTimes Higher Education ، QS و Shanghai Jao Tong از دیرباز از مراکز عالی تحصیل در دنیا محسوب شده و مدارک آکادمیک صادر شده توسط آن‌ها در تمامی اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته می‌شوند. قدیمی ترین دانشگاه اروپا، در ایتالیا و در شهر بولونیا واقع شده است. دانشگاه بلونیا University of Bologna، سالانه پذیرای هزاران دانشجوی خارجی در تمامی رشته ها به زبان ایتالیایی و بسیاری رشته ها به زبان انگلیسی است. دانشگاه پلی تکنیک میلانPolytechnic of Milan ، رتبه ی ششم دنیا در رشته ی دیزاین، یازدهم در رشته ی معماری و شانزدهم دنیا برای رشته های مهندسی را داراست. دانشگاه سپیِنزا La Sapienza University در پایتخت کشور ایتالیا شهر رم واقع شده است. جالب است بدانید که بیشترین دانشجوی خارجی این دانشگاه را دانشجویان ایرانی تشکیل می دهند. همچنین شایان ذکر است که دانشگاه های ذکر شده و بسیاری دیگر با صاحبان صنایع و کارآفرینان ایتالیایی روابط مستمری دارند به طوری که بسیاری از دوره های مقاطع ارشد، با همکاری برندهای معتبر و به نام ایتالیایی برگزار می گردد.

این ارتباط مستقیم با توسعه‌یافته‌ترین بخش‌های بازار حرفه‌ای کار، از مهمترین دلایل انتخاب این کشور نه تنها به عنوان مقصد تحصیلی بلکه به عنوان مکانی برای یافتن کار و ادامه فعالیت های حرفه ای دانشجویان است.

همچنین ساختار رشته‌های آموزش عالی در ایتالیا بر اساس یک سیستم واحدی با عنوان ایتالیایی CFU و انگلیسی ECTS (European Credit Transfer System) می‌باشد که برای دانشجویان انعطاف بسیاری را در تنظیم برنامه تحصیلی‌شان فراهم می‌کند.

دلیل دیگر انتخاب ایتالیا به عنوان مقصد تحصیلی، بورس‌های تحصیلی است که بسیاری از دانشگاه‌ها و آکادمی‌ها در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که بخش عمده آن‌ها توسط وزارت امور خارجه این کشور و سازمان‌های استانی تامین شده و کمک‌های مالی و تخفیف‌های خاصی را در زمینه‌های مسکن و خوراک برای دانشجویان فراهم می‌نماید.

چارچوب مدارک تحصیلی در دانشگاه های کشور ایتالیا

سیستم آموزش عالی ایتالیا، به منظور هماهنگی با چارچوب مدارک حوزه‌ی آموزش عالی اتحادیه اروپا (Qualification Framework for the European Higher Education Area)، هم برای دانشگاه‌ها و هم برای دیگر موسسات آموزشی به سه دوره تقسیم می‌شود. به منظور راهیابی به این دوره‌های آموزشی حداقل 12 سال تحصیل در مدرسه و داشتن اصل مدرک دیپلم، اصل مدرک پیش دانشگاهی (برای دانشجویان نظام تحصیلی قبل) و اصل ریز نمرات هر دوی این مدارک مورد نیاز می‌باشد. امکان ارائه ی مدرک فوق دیپلم به جای مدرک پیش دانشگاهی نیز میسر است. دانشجویان سال آخر دبیرستان می توانند مدرک موقت دیپلم و ریز نمرات خود را تا زمان گرفتن اصل آن، ارائه دهند.

طبیعتاً برای ورود به دوره کارشناسی ارشد، داشتن مدرک کارشناسی الزامی است. در این صورت، اصل دانشنامه و اصل ریز نمرات کارشناسی دانشجویان مورد نیاز خواهد بود.

دوره اول (کارشناسی)

Bachelor of Science – Laurea

هدف اصلی این چرخه از تحصیل، ارایه‌ی روش‌ها و دانش نظری عمومی در زمینه‌های مختلف به دانشجویان است. مدت زمان استاندارد اتمام این دوره سه سال تحصیلی است که معادل180 واحد می‌باشد. به منظور دسترسی به این دوره، دانشجویان باید داری مدرک دیپلم دبیرستان ایتالیا و یا مدرک معادل آن از کشورهای دیگر باشند. برخی دانشگاه‌ها، رشته‌های کارشناسی ارشد پیوسته ارایه می‌کنند که دانشجویان با در دست داشتن دیپلم دبیرستان قادر به ورود به آن‌ها هستند. مدت زمان‌ اینگونه رشته ها، پنج یا شش سال و معادل 300 یا 360 واحد می‌باشد.

برای ورود به رشته های لیسانس در ایتالیا، دانشجویان باید حتماً در امتحان ورودی رشته ی انتخابی خود شرکت کنند. امتحان های ورودی برای این مقطع به سه دسته تقسیم می گردد:

گروه اول) رشته هایی با کنکور ملی – :Accesso Programmato Nazionale

جهت تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و معماری در ایتالیا شما باید در یک کنکور مانند کنکور ایران شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنید. منظور از کنکور ملی این است که برای هر سال تحصیلی تمامی دانشگاه های ایتالیا که یکی از چهار رشته ی ذکر شده در بالا را ارائه می دهند، در یک روز خاص که معمولاً در اوایل ماه سپتامبر هر سال در نظر گرفته می شود، یک امتحان مشخص را از متقاضیان به عمل می آورند. ثبت نام دانشگاه برای هریک از این رشته ها، منوط به قبولی در این امتحان است. یعنی اگر دانشجویی در امتحان ورودی قبول نشد، امکان ثبت نام در آن سال تحصیلی را نخواهد داشت.

گروه دوم) رشته هایی با امتحان ورودی دانشگاهی – :Accesso Programmato Locale

بسیاری از رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس، به گروه دوم تعلق دارند. برای ثبت نام در هر یک از این رشته ها، مانند گروه اول دانشجو موظف به قبولی در امتحان ورودی است. اما این امتحان ها دیگر ملی نبوده و هر دانشگاهی بنا به صلاحدید خود آن را برگزار می نماید.

گروه سوم) رشته هایی با امتحان ورودی غیر محدود کننده یا آزاد– Accesso non Programmato/libero:

قبولی در رشته های گروه سوم ساده تر بوده و بدین صورت است که دانشجو می بایست در امتحان ورودی شرکت کند. اما اگر موفق به قبولی در این امتحان نشد، همچنان می تواند برای آن سال تحصیلی در دانشگاه ثبت نام کند. البته ثبت نام وی به شرطی قطعی می شود که در نیم سال تحصیلی اول، دروس پیش نیاز را گذرانده و این دروس را با موفقیت به پایان برساند.

دوره دوم (کارشناسی ارشد)

Master of Science – Laurea Magistrale

این دوره دوم از تحصیل، دانش نظری عمومی قبلی را افزایش می‌دهد و بدنه‌ای پیشرفته و تخصصی از مباحث نظری و کاربردی و همچنین مهارت‌هایی با درجه بالا در تجزیه و تحلیل و ارزیابی انتقادی یا کاربردهای حرفه‌ای را ارایه می‌دهد. اتمام این دوره به دو سال تحصیلی نیاز دارد که معادل 120 واحد می‌باشد. به منظور دسترسی به این دوره، دانشجویان باید داری مدرک Laurea ایتالیا یا مدرک کارشناسی مرتبط از کشورهای دیگر باشند.

نکته ی حائز اهمیت برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا هستند، این است که حتماً رشته ی تحصیلی دانشجویان در مقطع کارشناسی، می‌بایست با رشته ی انتخابی آنان در مقطع کارشناسی ارشد مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، کسی که در رشته ی مکانیک فارغ‌التحصیل شده است، نمی تواند در رشته ای غیر مرتبط با مکانیک تحصیل کند.

دوره های کوتاه مدت پس از کارشناسی – یکساله

Master di I livello – Specialising Bachelor

همچنین برخی از دانشگاه‌ها با هدف بهبود مهارت‌های حرفه‌ای دانشجویان، اقدام به برگزاری دوره‌های تخصصی به نام Specialising Bachelor می‌کنند. توجه داشته باشید که این دوره ها بر خلاف نام آن ها که مستر نامیده می شود، کارشناسی ارشد نیست. بلکه تنها دوره ای تکمیلی بعد از اخذ مدرک کارشناسی است. در واقع می توان این دوره را پلی میان کارشناسی و کارشناسی ارشد دانست. تنوع این دوره ها در دانشگاه های مختلف بسیار زیاد بوده و معمولاً دانشجویان را در مهارتی خاص برای ورود به بازار کار آماده می کنند.

دوره سوم (دکترا)

PHD – Dottorato di Ricerca

هدف این دوره فراهم آوردن توانایی‌های لازم برای پیشبرد فعالیت‌های تحقیقی تخصصی در بالاترین سطح توسط دانشجو می‌باشد. مدت زمان این دوره سه سال تحصیلی است و به منظور دسترسی به آن، دانشجو باید دارای مدرک کارشناسی ارشد ایتالیا یا معادل خارجی آن باشد و همچنین در یک آزمون ورودی به منظور پذیرش شرکت کند.

به دلیل پژوهش محور بودن مقطع دکترا در ایتالیا، نیازی به دانش زبان ایتالیایی برای گذراندن این دوره نیست و دانشجویان با داشتن مدرک زبان انگلیسی می توانند برای پذیرش خود اقدام نمایند. البته باید اضافه کرد که پذیرش در مقطع دکترا در اکثر دانشگاه های ایتالیایی بسیار سخت بوده و دانشجو می بایست از سوابق و مطالعات ویژه ای در رشته ی خود برخوردار باشد.

دوره های کوتاه مدت – دوساله

Specializing Master – Master di II livello

این مقطع یک دوره تخصصی است که ورود به آن مستلزم مدرک کارشناسی ارشد و یا مدرک تحصیلی خارجی معادل است. مدت زمان حداقل آن دو سال است و با حداقل 120 واحد تکمیل می‌شود.

برای تعریف این دوره تخصصی، معنی کلمه‌ی Master کاملا با عنوان “کارشناسی ارشد” که در سطح بین‌الملل به کار می‌رود، متفاوت بوده و در حقیقت از سطحی بالاتر از کارشناسی ارشد برخوردار است.

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی

نظام آموزش عالی ایتالیا به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی هنر و موسیقی، AFAM (Alta Formazione Artistica e Musicale)، تقسیم می‌شود و برنامه‌های آن به‌طور متوسط بیش از300.000 دانشجو در سال را پوشش می‌دهد

دانشگاه ها در ایتالیا

قدمت دانشگاه‌های ایتالیا به قرن 12ام میلادی بازمی‌گردد و بنابراین قدیمی‌ترین موسسات آموزشی در جهان غرب و در عین حال پیشتاز در بسیاری از زمینه‌های آموزش عالی به ویژه در حوزه فرهنگ، طراحی، معماری، علوم کاربردی، پزشکی، اقتصاد و هنر می‌باشند.

علاوه بر این، کیفیت بالای تدریس و روابط بین‌المللی مستحکم بین موسسات ایتالیایی و بسیاری از موسسات خارجی، فرصت ایجاد روابط حرفه‌ای سودمند بین دانشجویان و دنیای کار را در یکی از پیشروترین کشورهای تولیدکننده در جهان به وجود آورده‌اند. تحصیل در ایتالیا موقعیت‌های فراوانی را برای پیشرفت و موفقیت در زندگی آکادمیک و حرفه‌ای برای دانشجویان فراهم می‌کند.

ایتالیا دارای موسسات برجسته آموزش عالی با بالاترین کیفیت، به ویژه در زمینه‌های معماری و طراحی، علوم و مهندسی، فن‌آوری‌های جدید، اقتصاد و مدیریت، کشاورزی، علوم انسانی، حفظ و مرمت آثار فرهنگی و هنری و موسیقی می‌باشد.

موسسات آموزش عالی هنر و موسیقی (AFAM)

کلیه ی رشته های هنری در کشور ایتالیا در موسسات آموزش عالی هنر، موسیقی و رقص یا همان آکادمی های هنرهای زیبا تدریس می گردند. پس اگر شما هم یکی از متقاضیان تحصیل در رشته های هنری در ایتالیا هستید، با ما همراه شوید.

در کشور ایتالیا آکادمی های عالی هنری با تمرکز بر روی آموزش، خلق آثار هنری و تحقیق در این زمینه بنا شده اند. بیش از 145 آکادمی هنری در بخش های مختلف مانند هنرهای بصری، موسیقی، رقص و نمایش مشغول به کارند که در این میان 20 آکادمی هنرهای زیبای دولتی و 55 کنسرواتوار موسیقی دولتی وجود دارند. البته بسیاری از این موسسات خصوصی هنری نیز مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات ایتالیا می باشند. آکادمی های مطرحی چون مرنگونی، یِد، یاد و بسیاری دیگر از این آکادمی های خصوصی با داشتن شعبات مختلف در ایتالیا و دیگر شهرهای اروپایی، مقصد تحصیل بسیاری از عاشقان هنر از سراسر دنیاست.

حال ببینیم مقاطع تحصیلی در آکادمی های هنری و ورود دانشجویان به هر یک به چه صورتی است:

دیپلم دوره ی اول – معادل کارشناسی

دوره ی کارشناسی در آکادمی های هنری مانند دانشگاه های ایتالیا، سه ساله است و دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی، می‌بایست 180 واحد را بگذرانند. . هدف این دوره، آموزش در سطحی پیشرفته‌ است و راه را برای کسب تسلط کامل دانشجو به روش‌ها و تکنیک‌های هنری و دستیابی به توانایی‌های بسیار حرفه‌ای فراهم می‌کند. نکته ی بسیار مهم برای متقاضیان ورود به کلیه ی رشته های هنری، قبولی در آزمون های ورودی این آکادمی هاست. آزمون هایی که بنا به شرایط هر رشته و آکادمی به صورت عملی، تئوری و یا مصاحبه حضوری با دانشجو توسط یک کمیسیون تخصصی برگزار می گردد.

دیپلم دوره ی دوم – معادل کارشناسی ارشد

برای ورود به این دوره، دیپلم آکادمیک سطح اول و یا مدرک کارشناسی دانشگاهی مشابه که در خارج از کشور به رسمیت شناخته شده باشد، مورد نیاز است. ورود به دوره ی کارشناسی ارشد هنری نیز منوط به قبولی در امتحانات ورودی هر رشته می باشد. این دوره دو ساله بوده و دانشجو موظف به گذراندن 120 واحد درسی است.

علاوه بر این، موسسات آموزش هنری دوره های دیگری نظیر دوره ی سه ساله ی تحقیق هنری و دوره های کوتاه مدت بعد از کارشناسی ارشد، با رویکرد آموزش حرفه ای یک مهارت هنری به صورت تخصصی نیز برگزار می کند.

ویزای تحصیلی

همه ی دانشجویان جهت تحصیل در کشور ایتالیا می بایست برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام نمایند. در واقع مهمترین قدم شما بعد از انتخاب درست رشته، دانشگاه و شهر مورد تحصیل خود آگاهی از شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی خواهد بود. این ویزای تحصیلی توسط کنسولگری ایتالیا در ایران صادر می گردد. تاریخ درخواست ویزای تحصیلی همه ساله توسط وزارت امور خارجه ایتالیا مقرر می گردد و هیچگاه قابل تمدید نخواهد بود. معمولاً مهلت مراجعه جهت درخواست ویزای دانشجویی برای متقاضیان ترم اول تحصیلی، در حد فاصل ماه اردیبهشت تا اواخر تیر ماه هرسال است.

دانشجویان جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا می بایست با گرفتن وقت قبلی، به صورت حضوری در مراکز تعیین شده توسط کنسولگری این کشور در ایران حاضر شوند و مدارک خود را تحویل دهند. لیست این مدارک بنا به رشته ی انتخابی هر فرد متفاوت خواهد بود. اما نکته ی حائز اهمیت این است که دانشجویان در هر سال تحصیلی، تنها می توانند برای یک رشته و یک مقطع درخواست دهند. پس از تحویل مدارک، همچنین دانشجویان می بایست در مصاحبه ای که توسط کنسولگری ایتالیا برگزار می گردد، شرکت نمایند.

برای آگاهی از تمامی مدارک مورد نیاز این ویزا، به سایت سفارت ایتالیا در ایران مراجعه نمایید.

 

 

";