انتخاب صفحه

دانشگاه هاي ايتاليا معمولا بر دو اساس دانشجوي دکترا ميگيرند، اگر فرض رو بر اين قرار بديم که فلان رشته مثلا حدود 10 دانشجوي دکترا ميگيره معمولا 2 يا 3 نفر رو بر اساس ارزيابي مدارک پذيرش ميدن و 7-8 نفر رو بر اساس آزمون ورودي.

⬅️ روش اول: پذيرش بر اساس ارزيابي مدارک

رزومه تحصیلی (CV)، ترجمه مدارک دانشگاهي با ريز نمرات و ريسرچ پروپوزال يا پروژه تحقيقاتي که براي موضوع پيشنهادي اون رشته نوشته ميشه که اين پروژه معمولا نمره زيادي داره، و همچنين يک مصاحبه کوتاه در حدود 10- 15 دقيقه.

⬅️ روش دوم: آزمون ورودی

در این روش دانشجوها بر اساس ارزيابي اوليه مدارک، مصاحبه با اسکايپ و از همه مهم تر شرکت در يک آزمون ورودي پذيرفته ميشن، که در اين فاز آزمون ورودي بسيار تعيين کننده است.

⁉️نکات مهم:

1-معمولا براي پذيرش از طريق روش دوم نياز به سفر به ايتاليا دارید.

2-معمولا 90% افراد گروه 2 بورسيه 13600يورويي در سال رو از دانشگاه ميگيرند.

3-بيشتر بچه هاي ما ناچار به گرفتن پذيرش از راه اول هستند چون نميتونن برن ايتاليا، مخصوصا اگر چند جا تقاضا داده باشن.

4-معمولا از 2-3 نفري که از طريق اول پذيرش ميگيرن يک نفر موفق به اخذ بورس ميشه.

5-در روش اول بيشترين نقش تعيين کننده رو مرتبط بودن مدرک فوق ليسانس و ليسانس، مقاله ISI، پروژه تحقيقاتي قوي یا Resarch proposal و مصاحبه نسبتا خوب با اسکايپ داره. معدل، دانشگاهي که درس خوندين و نمره زبان از اهميت بسيار کمتري برخوردار هستند، به عنوان مثال دانشگاه ساپينزاي رم امسال مدرک زبان نميخواست.

✳️ البته کسانی که موفق به اخذ بورس تحصیلی دانشگاه نمیشن شانس اقدام برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی استانی رو دارن که حدودا 5200 یورو در سال هست.

⁉️ آخرين نکته اينکه اين قاعده  100 % براي همه دانشگاهها يکسان نيست ولي اکثر دانشگاه های سطح A ايتاليا تقريبا از اين روال خارج نبودند.

✅ مدارک مورد نیاز جهت اپلای

تقریبا شرایط مورد نیاز برای تمام مقاطع دکترا در ایتالیا یکسان هست و شما بر اساس مدارکی که در زیر لیست میشن ارزیابی میشین:

1-ترجمه رسمی انگلیسی یا ایتالیایی اصل مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات.

2-ترجمه رسمی انگلیسی یا ایتالیایی اصل مدرک کارشناسی و ریز نمرات.

3-ترجمه رسمی کارت شناسایی معتبر یا پاسپورت.

4-رزومه تحصیلی یا CV استاندارد (از نظر فرمت).

5-توصیه نامه با فرمت مناسب از دونفر از اساتید دوره های ارشد یا کارشناسی (ترجیها اگر یکی از این افراد خارج از کشور درس خونده باشه خیلی بهتر هست).

6-انگیزه نامه تحصیلی که باید هدفتون از انتخاب این رشته و مختصری در مورد خودتون باشه.

7-مدرک زبان انگلیسی درصورت داشتن مدرک و الزامی بودن.

‼️مدارک زیر نیز درواقع بسته به دانشگاه متغیر هستند و بعضی دانشگاهها یکی دوتا از اینها رو میخوان و بعضی ها هیچکدوم رو نمیخوان:

1-مهمترین این مدرکها research proposal هست که تقریبا اکثر دانشگاهها میخوان. و شما یا به اختیار خودتون یا طبق موضوعی که دانشگاه ارایه میکنه در حد چند صفحه به طراحی مدل و بررسی اون موضوع میپردازین.

2-خلاصه ی انگلیسی پایان نامه دوره ارشد.

3-رزومه تصویری (بیشتر مربوط به رشته های معماری و هنر).

4-مدرک زبان ایتالیایی (معمولا اختیاری است).

5-گزارش report of any research یا گزارشی از فعالیتهای علمی (مفصل تر از CV).

6-مدرک Dichiarazione di valore که درواقع مهر تایید سفارت ایتالیا در ایران مبنی بر اصالت مدارک تحصیلی شما است. (معمولا این مدرک در روزهایی که جواب پذیرش ها اومده و شما برای دریافت ویزا میرین سفارت به دستتون میرسه، البته افرادی که سال قبل اپلای کردن و به هر دلیلی نشد برن این مدرک خیلی موثر هست).

7-مدرک self declaration که اطلاعاتی فردی از شما میخواد و معمولا این مدرک به همراه فایل فراخوان دانلود میشه از سایت دانشگاه و چند جای خالی داره که پر و امضا میشه.

8-ترجمه اصل مدرک دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات (البته بعدا در زمان صدور ویزا سفارت این مدرک رو اجبارا با ترجمه ایتالیایی ازتون میخواد).

نکته1: معمولا در 50-60% دانشگاهها، برای تکمیل پروسه پذیرش دکترا مبلغی تحت عنوان aplication fee باید پرداخت بشه. این مبلغ بین 15 تا 60 یورو در دانشگاههای مختلف نوسان داره.

نکته 2: در صورت گرفتن پذیرش از دانشگاهی و اقدام برای اخذ ویزا از سفارت به یاد داشته باشین که سفارت فقط از شما مدارک با ترجمه ایتالیایی قبول میکنه پس اگر فقط قصد اپلای در دانشگاههای ایتالیا رو دارین از ابتدا مدارک رو برای ترجمه به یکی از دارالترجمه های ایتالیایی مورد تایید سفارت بدین.

#PhD

?? تشکل ایران – ایتالیا

 telegram.me/linguaitaliana