انتخاب صفحه

تحصیل به زبان انگلیسی یا ایتالیایی

ایتالیا هم مثل همه کشور های اروپایی، زبان مادری، تنها زبان رسمی و اداریست ! از ادارات و دانشگاه ها بگیرید تا بستن قرارداد و خرید و کاری های روزمره. اما از اروپا هر چه از شمال به جنوب میاید زبان دوم که همان انگلیسی باشه کمرنگ و کمرنگ تر میشه . ایتالیایی ها همانطور که میدونید یکی از ضعیف ترین ملل اروپا در تکلم به زبان انگلیسی هستن ! و از اونجایی که علاقه چندانی هم به مدیریت درست همون تعداد انگلیسی زبانشون ندارن، شما در دفاتر متعدد دولتی نمیتونید حتی یک نفر رو پیدا کنید که بتونه به شما به انگلیسی کمک کنه، مهم ترین نمونش میشه کوئستورا یا همون اداره پلیس که برای دریافت کارت اقامت باید مراجعه کنید. مرکزی که تمام ارباب رجوع هاش غیر ایتالیایی هستن اما تقریبا اکثر کارمنداش غیر از زبان ایتالیایی نمیتونن به زبان دیگری صحبت کنن. یعنی پایه و اساس همه چیز در کشور بر این هست که شما باید ایتالیایی صحبت کنید !

این رو حتی در دانشگاه هم خواهید دید، شاید تعجب کنید و به خودتون بگید پس اینا چرا انقدر دانشجوی انگلیسی زبان میگیرند و مسئول ثبت نام نمیتونه انگلیسی صحبت کنه ؟! به جرات میگم زندگی شما بدون تسلط حداقلی بر زبان ایتالیایی تا حدودی فلج هست، از فروشگاه و ادارات تا بیمارستان شما باید به ایتالیایی توضیح بدید، حتی در اکثر موارد دکتر ها هم نمیتونن به انگلیسی با شما ارتباط برقرار کنن !

و اما بریم سراغ زبان تحصیل، تحصیل به هر کدوم این زبان ها یه سری معایب و مزایا داره :

⬅️ تحصیل به زبان انگلیسی:

بچه هایی که به زبان انگلیسی میان به خاطر گذروندن یه مینیمم هایی در امتحان های زبان دارای تسلط نسبی هستن، و با توجه به سطح نه چندان بالای زبان انگلیسی اساتید، مشکل چندانی در دانشگاه پیدا نمیکنند و میتونند متوجه درس هاشون بشن .

مشکل در خارج از دانشگاه شروع میشه، زمانی که نیاز به ارتباط برقرار کردن هست. زمانی که نیاز دارن برن دکتر . وقتی میخوان دوست پیدا کنند و خیلی موارد دیگه . نتیجش این میشه که ارتباطشون با اکثر ایتالیایی ها به حداقل و به جاش با ایرانی ها و دیگر دانشجویان اینترنشنال به حداکثر میرسه .

مشکل حتی بعد از فارغ التحصیلی حاد تر هم میشه. وقتی نیاز به پیدا کردن کار هست، این رو تضمینی خدمتتون عرض میکنم که در 99 درصد موارد شما بدون زبان ایتالیایی کار پیدا نخواهید کرد، تازه با زبان ایتالیاییش کار پیدا کردن هم بسیار سخته اما بدون زبان ایتالیایی تقریبا محال میشه !

مزیتی که دارن اینه که به دلیل تسلط به زبان انگلیسی دستشون باز هست برای مهاجرت به یه کشور دیگه بعد از اتمام تحصیل.

⬅️ تحصیل به زبان ایتالیایی:

اکثر دانشجویانی که به زبان ایتالیایی وارد ایتالیا میشن سطح بسیار پایینی از لحاظ تسلط به زبان دارن ! با توجه به نیتیو بودن استاد در سر کلاس و ایتالیایی بودن اکثر قریب به اتفاق هم کلاسی ها، از فهمیدن درس عاجز هستن . یه عده اشون که پشتکار دارن کلاس ها رو ضبط میکنن و چندین ساعت بعد از کلاس در کتابخونه ها میمونن و درس ها رو ترجمه میکنن، ولی واقعا یه درصد اندکی هستن !

به همین دلیله که درصد از دست دادن بورس در بین دانشجویان ایتالیایی زبان بسیار بالا و در بین دانشجویان انگلیسی زبان پایینه . حتی اون دانشجوهای خوب و با پشتکار هم اصولا در ترم اول و دوم خیلی موفق نیستن و بیشتر نتیجه تلاش هاشون رو در سال دوم میبینن وقتی که با تلاششون تونستن سطح ایتالیاییشون رو بالا ببرن .

مزیتشون اینه که تو جامعه زندگی راحت تری دارن، مثل انگلیسی زبان ها در مواجهه با مشکلات لال نیستن و میتونن بهتر رابطه برقرار کنن . کار پیدا کردن هم براشون راحت تره بعد از فارغ التحصیلی. مهاجرت به کشور ثالث براشون بسیار سخت تر هست، حتی رفتن به یک سفر تفریحی ساده به یک کشور دیگه اروپایی براشون ساده نخواهد بود .

❗️یه عده هم میگن با زبون انگلیسی میریم و اونجا ایتالیایی رو یاد میگیریم، صادقانه بگم این اتفاق در 5 درصد موارد میفته ! 95 درصد کسانی که با زبان انگلیسی میان در زمان فارغ التحصیلی تسط چندانی بر زبان ایتالیایی ندارن و حداکثر توانایی برقراری ارتباط چند دقیقه ای و محدود رو دارن. اونقدر درگیر زندگی و درس و غیره میشید که یادگیری زبان دیگه به اولویت چندمتون تبدیل میشه. این قضیه اونوری هم ثابته، من کسی رو ندیدم که انگلیسی رو تو ایتالیا یاد گرفته باشه ! اگر بلد بوده از ایران بلد بوده.

✳️ همیشه استثنا هست ! اون استثنا میتونید شما باشید ! اما با خودتون هم صادق باشید. به کارنامه خودتون در گذشته نگاه کنید و تغییر 300 درصدی رو برای خودتون متصور نشید !

#تحصیل_در_ایتالیا #زبان_انگلیسی #زبان_ایتالیایی

تشکل ایران – ایتالیا ??

telegram.me/linguaitaliana